Git چیست؟

۱۹ مرد ۹۸
مدیر سایت
نظری ثبت نشده است

 

لینوس تروالدز نرم افزار کنترل نسخه ی GIT را  تولید کرد. هدف از تولید این نرم افزار متن باز و رایگان مدیریت source control توزیع شده است. از نرم‌افزارهای Bitkeeper و Monotone در طراحی این نرم افزار استفاده شده است. از این نرم افزار بیشتر در پروژه‌های نرم‌افزاری بهره گرفته می شود.

گیت چیست؟

ویکی‌پدیا میگه:

گیت (به انگلیسی: Git) یک نرم‌افزار آزاد و متن‌باز برای بازنگری کد منبع توزیع شده و مدیریت منبع کد است که برروی سرعت تاکید می‌کند. گیت ابتدا برای توسعهٔ لینوکس توسط لینوس تروالدز به وجود آمد و اکنون پروژه‌های فراوانی از آن الهام گرفته‌اند. هر دایرکتوری کاری در گیت یک مخزن کامل با تاریخچهٔ کامل تغییرات و قابلیت بازنگری تغییرات است و برای کار با آن نیازی به دسترسی به شبکه یا سرور مرکزی وجود ندارد. گیت یک نرم‌افزار آزاد است که تحت عنوان جی‌پی‌ال نسخه ۲ توزیع شده است.

چرا باید از چیزی مثل گیت استفاده کنیم؟ فرض کنید شما و همکارتون صفحاتی رو روی یک وبسایت آپدیت می‌کنید. شما تغییراتتون رو اعمال می‌کنید، ذخیره‌اش می‌کنید و روی وبسایت آپلود می‌کنید. تا اینجا همه چیز خوبه، اما مشکل زمانی پیدا میشه که شما و همکارتون به صورت همزمان روی یک صفحه کار می‌کنید و نتیجه‌اش این خواهد شد که تغییرات یکی از شما از بین خواهد رفت.

یک نرم‌افزار کنترل نسخه از این اتفاق جلوگیری می‌کند. شما و همکارتون می‌تونید اصلاحات خودتون از یک صفحه رو آپلود کنید و گیت دو نسخه از اون رو ذخیره خواهد کرد. و شما می‌توانید تغییرات خودتون رو با هم ترکیب کنید بدون اینکه اطلاعاتی رو از دست بدین. حتی می‌تونید در هر زمانی به نسخه‌های قبلی برگردید زیرا گیت یک کپی از هر تغییری که انجام شده رو نگه‌داری می‌کند.

به پروژه‌هایی که در آن ها، گیت بکار می رود، مخزن یا repository  گفته می شود.هر مخزن گیت دارای همه ی کدها، تغییرات کد و تنظیمات گیت برای آن پروژه می باشد.

ویژگی های GIT

  • سرعت بالا

  • کنترل کننده ی کدهای نرم‌افزارها، پروژه ها و مستندات

  • طراحی ساده

  • پشتیبانی از توسعه غیر خطی

  • امکان کنترل بهینه پروژه‌های بزرگ

  • استفاده ی آسان

Leave A Comment